Tehnologija srednjeg vijeka

Vodeničko kolo promjera 13 metara.
Vjetrenjače La Mancha, Španjolska.
Kovač tokom rada.
Drvene crkve na ruskom otoku Kiži su izgrađene u 14. stoljeća bez ikakvih veziva, pa čak i bez čavala.
Tvrđava Nehaj (16. stoljeće) iznad Senja.
Oklop viteza.
Stremen je bio jedan od ključnih izuma srednjeg vijeka.
Dvorac Trakošćan.
Tvrđava Srebrenik.
Skica samostrijela Leonarda da Vincija (oko 1500.)
Zrnca bezdimnog baruta.
Muškete.
Glavni dijelovi pluga su: 5. crtalo ili nož, 6. lemeš ili ralo i 7. ogrnjača ili daska.
Mladi čovjek oštri kosu (Pekka Halonen, 1891.)
Potkivanje konja.
Konjska orma ili ovratnik je povećao učinkovitost konja pri vuči za četiri do pet puta.
Sustav otvorenih polja.
Preša ili tijesak za vino je prvi primjer primjene pritiska na ravnu ploču. Ova konstrukcija je pomogla i u izradi tiskarskog stroja.
Drvorez iz 1568. prikazuje tiskarski stroj, gdje lijevi radnik izvlači otiskane papire, a desni stavlja tintu na blokove slova. Na ovaj način moglo se otiskati do 3600 stranica na dan.
Arteški bunar je mjesto gdje voda, koja se u podzemlju nalazi pod tlakom, sama izbija na površinu. Arteški bunar je dobio naziv prema mjestu Artois u Francuskoj, gdje je prvi puta napravljena bušotina 1126. da bi se došlo do vode na umjetan način.
Staklena čaša iz 1330. napravljena u Muranu (Venecija).[1]
Vodenica iz 12. stoljeća.
Unutrašnjost vodenice iz 14. stoljeća.
Vjetrenjača Goliath i vjetroagregati u Nizozemskoj.
Perzijske vjetrenjače s okomitom osovinom su korištene od 7. stoljeća.
Plimni mlin iz Francuske.
Preslica i vreteno.
Okomiti tkalački stan.
Vodoravni tkalački stan.
Kolovrat.
Njemački vojnik napinje samostrijel s obrtnom ručicom i mehanizmom sa zupčastom letvom (oko 1493.).
Jedan od najranijih mehanizama koji pretvaranja kružno kretanje obrtne ručice u pravocrtno kretanje štapa.
Tokarilica s motkom za obradu drva u muzeju Seiffen, Njemačka.
Dizalica iz luke Brugge (Belgija) koja je sagrađena 1288., dorađena 1434. i u radu je bila sve do 1767.
Prvi pravi mehanički sat, sat s njihalom, otkrio je Galileo Galilej oko 1637., međutim taj sat nikad nije dovršen.
Izum mehaničkog sata se pripisuje Christiaanu Huygensu, koji je za to razvio i formulu, te konstruirao prvi sat s njihalom.
Plitko ognjište je vrsta nekadašnje peći u kojoj se topila željezna ruda, korištenjem drvenog ugljena koji je reducirao željezove okside (uglavnom hematit) u željezo, a proizvod je bio spužvasto željezo, koje je bilo upotrebljivo tek nakon kovanja, a konačni proizvod je bio kovano željezo.
Spužvasto željezo tek izašlo iz donjeg dijela plitkog ognjišta s velikom količinom šljake koja se kasnije uklanjala kovanjem.
Prva visoka peć u Njemačkoj, koja je radila između 1150. i 1350.
Izgled vikinškog broda.
Izgled malteške galije svojstvene za 16. stoljeće.
Izgled kompasa iz djela Poslanica o magnetu Petra Hodočasnika iz 1269.
Krmeno kormilo na brodu Adler von Lübeck (1567. – 1581.), najvećeg broda u to vrijeme.
Križni svod.
Portret dominikanskog kardinala Huga iz Saint Chera prvi je poznati prikaz naočala kojeg je 1352. naslikao Tomaso da Modena.

Tehnologija srednjeg vijeka u Europi je oblikovana zahvaljujući nizu međusobno povezanih tehnoloških novina: poljodjelskoj revoluciji, novoj vojnoj tehnici te oslanjanju na vodu i vjetar kao izvore energije. Taj tehnološki razvoj daje važan dio odgovora na pitanje kako se je i zašto Europa preobrazila od kulturne zabiti zasnovane na gospodarstvu jedva naprednijem od onog tradicionalnih neolitičkih zajednica u cvatuću i jedinstvenu, ali i agresivnu civilizaciju, koja će povesti svijet u razvoj znanosti i industrije.[2]

U usporedbi s Istokom i srednjovjekovnim Islamom, kršćanska je Europa još oko 1000. bila uglavnom "prazna". Prema nekim ju je procjenama nastanjivalo oko 22 milijuna ljudi, dok je istodobno oko 60 milijuna ljudi nastanjivalo Kinu, 80 milijuna Indiju i oko 40 milijuna zemlje pod vlašću muslimana. Broj stanovnika drevnoga Rima, koji je u antici bio milijunski grad, pao je na oko 35 000 ljudi, u Parizu je živjelo oko 20 000 ljudi, u Londonu oko 15 000. S druge je strane Kordoba pod vlašću Arapa brojila 450 000 stanovnika, Carigrad 300 000, Kaifeng u Kini 400 000, a Bagdad – tada najveći grad svijeta – oko 1 000 000. Europa je bila kulturna, intelektualna, gospodarska, tehnološka i demografska zabit koja je daleko zaostajala za tehnološkom i znanstvenom vitalnošću tadašnjih središta civilizacije u islamskom svijetu, Bizantu, Indiji i Kini.

U srednjem vijeku su, u mjeri nezapamćenoj od drevnoga Egipta, kultura i pismenost bili ograničeni na svećenstvo. Crkva se je kroz rani srednji vijek brinula za naobrazbu i državnu upravu, a kasnije isto tako i za pravo i medicinu. Kroz cijeli rani srednji vijek, sve do početka 13. stoljeća, čak i u Italiji, svećenici i redovnici su praktično imali monopol na učenost i samu pismenost. Stoga je feudalna državna uprava prešla u ruke svećenstva. Jedna od optužbi na račun Crkve jest da je bila općenito antiintelektualno raspoložena i da su crkveni oci davali prednost vjeri nad razumom, neznanju nad znanjem. Ta tvrdnja općenito nije održiva. Kršćanstvo je religija knjige, svetoga teksta i crkvenim je ocima bilo jasno da se pismenost mora ohrabrivati ako se želi da se čita Biblija. Na duge staze kršćanstvo je postalo glavni pokrovitelj obrazovanja u Europi i mnogo je preuzelo iz klasične intelektualne tradicije. Naravno, crkveni oci su podržavali ono i onakvo obrazovanje kakvo je bilo u skladu s njihovim viđenjem misije Crkve.

  1. Examining the enamel on the Aldrevandini beaker. British Museum
  2. Basalla, G.: "The Evolution of Technology", Cambridge University Press, Cambridge, 1988.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search